Suche powietrze, wiatr, mróz, nagła zmiana temperatury. Twoja skóra w okresie zimowym potrzebuje wsparcia i ochrony przed nieprzyjaznymi czynnikami zewnętrznymi.
Na skórze znajduje się ponad 100 bakterii na 1 cm kwadratowy, które razem tworzą mikrobom – naturalną barierę ochronną skóry. Warto podkreślić, że mikrobiom każdego człowieka jest nieco inny, unikalny – jak linie papilarne, czy tęczówka oka. Niezależnie od pory roku, nie zaburzaj tej równowagi poprzez nadmierne oczyszczanie, złuszczanie i stymulowanie. Bądź uważna. Obserwuj swoją skórę. Naucz się jej języka. Odżywiaj, nawilżaj i oczyszczaj skórę zgodnie z rytmem jej unikalnych potrzeb. To pozwoli Ci intuicyjnie wybierać najlepsze dla siebie produkty i rytuały pielęgnacyjne.
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na zimową pielęgnację skóry, które wzmocnią naturalną barierę ochronną skóry i przywrócą skórze równowagę.
Spis
Toggle1. Ochraniaj
Promieniowanie UVA, odpowiedzialne w 80% za fotostarzenie skóry, działa przez 365 dni w roku, przenika również przez chmury i szyby. To właśnie dlatego krem z filtrami to najlepsza ochrona anti-aging, jaką możesz zapewnić swojej skórze, przez cały rok. Bądź świadomym klientem, co pozwoli Ci zaoszczędzić setki złotych na produktach kosmetycznych. Zastosuj uproszczone podejście do piękna. Codziennie aplikuj „power couple”, czyli niezrównany duet anti-aging: fotoprotekcję oraz regenerujące serum/krem z antyoksydantami (np. witaminą C).
2. Szczotkuj
Nie zaniedbuj rytuału szczotkowania ciała w zimie. Ta praktyka wspomaga układ limfatyczny – ręczne masowanie skóry w kierunku serca i węzłów chłonnych powoduje, że limfa przesuwa się, przyspieszając proces detoksykacji organizmu. Może się zdarzyć, że Twoja skóra w zimie będzie reagowała na szczotkowanie inaczej niż do tej pory. Zaczerwienie, swędzenie, łuszczenie oraz podrażnienie to oznaka, że najpierw musisz odbudować barierę hydrolipidową skóry, np. za pomocą masła shea oraz oleju ze słodkich migdałów.
3. Wygładzaj
Peeling stanowi preludium do każdego zabiegu i rytuału pielęgnacyjnego. Częstotliwość stosowania peelingu jest uzależniona od kondycji skóry oraz jego rodzaju. Peeling do ciała pod postacią kryształków brązowego cukru, które rozpuszczają się w aromatycznych olejkach, pozostawia skórę aksamitną w dotyku i przygotowaną na kolejne etapy pielęgnacji.
Jeżeli myślałaś o tym, żeby poddać się serii złuszczających zabiegów w gabinecie kosmetycznym, pamiętaj żeby nie wykonywać ich w czasie silnych mrozów.
4. Nawilżaj i odżywiaj
W zimie szczególnie pamiętaj o „zasadzie 3 minut”. Aplikuj balsam do ciała na lekko wilgotną skórę, w ciągu 3-5 minut po kąpieli. Ten rytuał pozwoli Ci zmniejszyć przeznaskórkową utratę wody (TEWL) i maksymalnie wykorzystać potencjał wszystkich składników aktywnych.
W składzie produktów do ciała, szukaj odżywczych maseł i olejów, m.in. masło shea, olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej makadamia, olej moringa. Zapewnią Twojej skórze ochronną warstwę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
5. Dbaj o usta, dłonie i stopy
Usta, dłonie i stopy są bardzo często pomijane w zimowej pielęgnacji. Szczególnie wrażliwa i narażona na przesuszenie jest skóra ust, ponieważ nie ma w niej gruczołów łojowych. Wykorzystaj regenerującą moc snu – aplikuj odżywcze balsamy na usta, dłonie i stopy, podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Tutaj z pomocą znowu przychodzi niezastąpione masło shea.
Zimowa pielęgnacja skóry nastawiona jest przede wszystkim na ochronę, łagodzenie podrażnień oraz odbudowę hydrolipidowej bariery skóry, która zostaje zaburzona przez nieprzyjazne warunki zewnętrzne. Uważnie wsłuchuj się w potrzeby swojej skóry. Pielęgnacja powinna współgrać z unikalnymi potrzebami Twojej skóry, porą roku oraz warunkami atmosferycznymi.
Aleksandra Czarnota
Kosmetolog i szkoleniowiec, specjalizuje się w dermokosmetycznej terapii dermatoz i zaburzeń w funkcjonowaniu skóry, opracowuje programy szkoleniowe oraz procedury zabiegowe z zakresu kosmetologii estetycznej, pielęgnacyjnej oraz leczniczej, prelegentka kongresów kosmetycznych, autorka naukowych i specjalistycznych publikacji w czasopismach branżowych.