Lecznicze i fizjoterapeutyczne zalety masowania szczotką

O zaletach masowania szczotką mówi się od jakiegoś czasu. Informacje na ten temat znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – o tutaj. Czy jednak masowanie szczotka ma jedynie zalety czysto estetyczne? Otwórz nie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty sucha szczotka, posłużyć może również w celach rekonwalescencyjnych.

Szczotkowanie po cesarce lub amputacji

Podczas szczotkowania bowiem stymulujemy skórę, jak również układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki temu tkanka jest odżywiona i dotleniona. Rozszerzenie naczyń krwionośnych wraz z naczyniami włosowatymi jest spowodowane zwiększeniem wydzielania się histaminy. Suche szczotkowanie wzmacnia mechanizmy obronne poprzez zwiększoną produkcję białych krwinek.

Mash Natural Beauty – zalety szczotkowania
źródło zdjęcia: pexels

Bodźcowanie szczotką zaleca się osobom po cesarskim cięciu. Pacjentkom z zagojoną blizną cesarską po konsultacji lekarskiej zaleca się szczotkowanie, najpierw okolic blizny, a następnie stymulację blizny właściwej.

Sucha szczotka służy również pacjentom po amputacjach z wygojoną blizną w celach hartowania kikuta przed zaprotezowaniem.

Nadmierny wysiłek fizyczny często powoduje tzw. ,,zakwasy” –  można uniknąć ich z pomocą odpowiedniego, systematycznego masażu suchą szczotką przez 8-10 minut dziennie.

Komu nie zaleca się szczotkowania?

Osobom z chorobami skórnymi, jak również osobom z nadmierną pobudliwością nerwową. Często w literaturze można odnaleźć informacje, że przeciwwskazaniem szczotkowania są również żylaki. Dla pacjentów z żylakami zaleca się szczotkowanie na mokro, ponieważ mokra szczotka nie będzie drażnić skóry, przez co nie przeciąży naczyń krwionośnych.

MASH Natural Beauty – Naturalne kosmetyki wegańskie produkowane w Polsce.

Pamiętajmy, że aby nie zrobić sobie krzywdy, zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości – warto skonsultować się lekarzem lub fizjoterapeutą, aby zapytać o właściwą technikę masażu szczotką.

Udostępnij post:
Share on facebook
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp
Powiązane wpisy:

Peeling jak działa?

Chcesz, by Twoja skóra jak najdłużej była promienna, miękka i zdrowa. Codziennie więc nakładasz na całe ciało odżywczy balsam. Ale… efekty wcale Cię nie zachwycają!

Czytaj więcej..

Czym jest MINDFUL BEAUTY?

Uważność ma wiele aspektów. Oprócz czułej i troskliwej pielęgnacji skóry, wyraża się także w sposobie, w jaki traktujemy środowisko i zasoby przyrody, a nawet w

Czytaj więcej..

Sztuka wieczornego rytuału

Pielęgnacja ciała powinna być wyczekiwanym rytuałem. W tej kwestii nie uznajemy rutyny, która staje się nużącym obowiązkiem. Chcemy zainspirować Cię do tworzenia rytuałów pielęgnacyjnych w

Czytaj więcej..