Lecznicze i fizjoterapeutyczne zalety masowania szczotką

O zaletach masowania szczotką mówi się od jakiegoś czasu. Informacje na ten temat znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – o tutaj. Czy jednak masowanie szczotka ma jedynie zalety czysto estetyczne? Otwórz nie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty sucha szczotka, posłużyć może również w celach rekonwalescencyjnych.

Szczotkowanie po cesarce lub amputacji

Podczas szczotkowania bowiem stymulujemy skórę, jak również układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki temu tkanka jest odżywiona i dotleniona. Rozszerzenie naczyń krwionośnych wraz z naczyniami włosowatymi jest spowodowane zwiększeniem wydzielania się histaminy. Suche szczotkowanie wzmacnia mechanizmy obronne poprzez zwiększoną produkcję białych krwinek.

Mash Natural Beauty – zalety szczotkowania
źródło zdjęcia: pexels

Bodźcowanie szczotką zaleca się osobom po cesarskim cięciu. Pacjentkom z zagojoną blizną cesarską po konsultacji lekarskiej zaleca się szczotkowanie, najpierw okolic blizny, a następnie stymulację blizny właściwej.

Sucha szczotka służy również pacjentom po amputacjach z wygojoną blizną w celach hartowania kikuta przed zaprotezowaniem.

Nadmierny wysiłek fizyczny często powoduje tzw. ,,zakwasy” –  można uniknąć ich z pomocą odpowiedniego, systematycznego masażu suchą szczotką przez 8-10 minut dziennie.

Komu nie zaleca się szczotkowania?

Osobom z chorobami skórnymi, jak również osobom z nadmierną pobudliwością nerwową. Często w literaturze można odnaleźć informacje, że przeciwwskazaniem szczotkowania są również żylaki. Dla pacjentów z żylakami zaleca się szczotkowanie na mokro, ponieważ mokra szczotka nie będzie drażnić skóry, przez co nie przeciąży naczyń krwionośnych.

MASH Natural Beauty – Naturalne kosmetyki wegańskie produkowane w Polsce.

Pamiętajmy, że aby nie zrobić sobie krzywdy, zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości – warto skonsultować się lekarzem lub fizjoterapeutą, aby zapytać o właściwą technikę masażu szczotką.

Monika Plizga Mash

Monika Plizga

Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Informatyki I Zarządzania o kierunku Fizjoterapia w 2021 roku. Pracuje z pacjentami ortopedycznymi jak również neurologicznymi od 2019 roku. Obecnie studentka Akademii Osteopatii w Krakowie. Jej pasją jest sport: jazda konna, snowboard, piłka nożna, jak również łyżwiarstwo figurowe. Interesuje się również tematami związanymi z fizjoterapią uroginekologiczną. Prowadzi Instagram o tematyce związanej z fizjoterapią oraz z szeroko rozumianą autoterapią (physio_mon).


Ukończone kursy: Masaż Tkanek Głębokich, PNF, Kinesiotaping, I stopień języka migowego, Kurs masażu bańka: chińska, próżniowa i ogniową, Kurs „Badanie I fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniu stawu kolanowego”, Kurs „Badanie I fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniu obręczy barkowej”.

Oceń
Udostępnij post:
Share on facebook
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp
Powiązane wpisy:
jak działają musy do ciała

Jak działają musy do ciała?

Mus do ciała jest kosmetykiem, który podobnie jak balsamy czy kremy służą do pielęgnacji skóry. Bardzo często przekonują swoją lekką konsystencją oraz nietuzinkowymi zapachami. Oprócz

Czytaj więcej..