Lecznicze i fizjoterapeutyczne zalety masowania szczotką

O zaletach masowania szczotką mówi się od jakiegoś czasu. Informacje na ten temat znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – o tutaj. Czy jednak masowanie szczotka ma jedynie zalety czysto estetyczne? Otwórz nie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty sucha szczotka, posłużyć może również w celach rekonwalescencyjnych.

Szczotkowanie po cesarce lub amputacji

Podczas szczotkowania bowiem stymulujemy skórę, jak również układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki temu tkanka jest odżywiona i dotleniona. Rozszerzenie naczyń krwionośnych wraz z naczyniami włosowatymi jest spowodowane zwiększeniem wydzielania się histaminy. Suche szczotkowanie wzmacnia mechanizmy obronne poprzez zwiększoną produkcję białych krwinek.

Mash Natural Beauty – zalety szczotkowania
źródło zdjęcia: pexels

Bodźcowanie szczotką zaleca się osobom po cesarskim cięciu. Pacjentkom z zagojoną blizną cesarską po konsultacji lekarskiej zaleca się szczotkowanie, najpierw okolic blizny, a następnie stymulację blizny właściwej.

Sucha szczotka służy również pacjentom po amputacjach z wygojoną blizną w celach hartowania kikuta przed zaprotezowaniem.

Nadmierny wysiłek fizyczny często powoduje tzw. ,,zakwasy” –  można uniknąć ich z pomocą odpowiedniego, systematycznego masażu suchą szczotką przez 8-10 minut dziennie.

Komu nie zaleca się szczotkowania?

Osobom z chorobami skórnymi, jak również osobom z nadmierną pobudliwością nerwową. Często w literaturze można odnaleźć informacje, że przeciwwskazaniem szczotkowania są również żylaki. Dla pacjentów z żylakami zaleca się szczotkowanie na mokro, ponieważ mokra szczotka nie będzie drażnić skóry, przez co nie przeciąży naczyń krwionośnych.

MASH Natural Beauty – Naturalne kosmetyki wegańskie produkowane w Polsce.

Pamiętajmy, że aby nie zrobić sobie krzywdy, zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości – warto skonsultować się lekarzem lub fizjoterapeutą, aby zapytać o właściwą technikę masażu szczotką.

Monika Plizga Mash

Monika Plizga

Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Informatyki I Zarządzania o kierunku Fizjoterapia w 2021 roku. Pracuje z pacjentami ortopedycznymi jak również neurologicznymi od 2019 roku. Obecnie studentka Akademii Osteopatii w Krakowie. Jej pasją jest sport: jazda konna, snowboard, piłka nożna, jak również łyżwiarstwo figurowe. Interesuje się również tematami związanymi z fizjoterapią uroginekologiczną. Prowadzi Instagram o tematyce związanej z fizjoterapią oraz z szeroko rozumianą autoterapią (physio_mon).


Ukończone kursy: Masaż Tkanek Głębokich, PNF, Kinesiotaping, I stopień języka migowego, Kurs masażu bańka: chińska, próżniowa i ogniową, Kurs „Badanie I fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniu stawu kolanowego”, Kurs „Badanie I fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniu obręczy barkowej”.

Oceń
Udostępnij post:
Share on facebook
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp
Powiązane wpisy: